High Quality Replacement Battery for Acer Aspire 7540G-1088 (4400mAh, 6 cells)
replacement Acer Aspire 7540G-1088 battery
This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 14.4V and 14.8V.
    Specification
  • SKULPD322
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage10.8V
  • Capacity4400mAh
  • Number of Cells6 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size271.3x53.2x20.2mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
High Quality Replacement Battery for Acer Aspire 7540G-1088 (4400mAh, 8 cells)
This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 10.8V and 11.1V.
    Specification
  • SKULPD323
  • Voltage14.8V
  • Capacity4400mAh
  • Number of Cells8 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size204.80x68.27x19.9mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Note : 1. 14.4V and 14.8V are compatible, they are in common use. 2. 10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use. 3. the 10.8V(=11.1V) and 14.4V(=14.8V) are the different voltages, they are not compatible, please choose the right battery(Voltage) for your laptop.
The 11.1V 4400mAh(6 cells) Acer Aspire 7540G-1088 laptop battery is made of high-quality lithium-ion battery cells, which has been tested to be brand new and totally compatible with the original manufacturer specifications, meets or even exceeds the original battery performance. With high-quality battery cells and materials, your laptop will run longer and more secure. Moreover, this battery has no "memory effect" and you don’t need to discharge before each charge. It is more convenient for you to use our replacement Acer Aspire 7540G-1088 batteries.