High Quality Replacement Battery for Lenovo LEGION Y530-15ICH-81FV0144MX (52.5Wh, 3 cells)
replacement Lenovo LEGION Y530-15ICH-81FV0144MX battery
This battery not fit for Legion Y7000(2020-year)
    Specification
  • SKULPD1513
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.34V
  • Capacity52.5Wh
  • Number of Cells3 cells
  • Cell TypeLi-Polymer
  • ColorBlack
  • Size*mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Note : 10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use. 14.4V and 14.8V are compatible, they are in common use.
The 11.4V 52.5Wh(3 cells) Lenovo LEGION Y530-15ICH-81FV0144MX laptop battery is made of high-quality lithium-ion battery cells, which has been tested to be brand new and totally compatible with the original manufacturer specifications, meets or even exceeds the original battery performance. With high-quality battery cells and materials, your laptop will run longer and more secure. Moreover, this battery has no "memory effect" and you don’t need to discharge before each charge. It is more convenient for you to use our replacement Lenovo LEGION Y530-15ICH-81FV0144MX batteries.