High Quality Replacement Battery for Asus X53SV-SX111V (4400mAh, 6 cells)
replacement Asus X53SV-SX111V battery
    Specification
  • SKULPD553
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage10.8V
  • Capacity4400mAh
  • Number of Cells6 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size265x50x21mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
High Quality Replacement Battery for Asus X53SV-SX111V (6600mAh, 9 cells)
This is a high capacity battery, the bottom of this battery will extend out about 1 inch(bigger size).
    Specification
  • SKULPD554
  • Voltage10.8V
  • Capacity6600mAh
  • Number of Cells9 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size265x50x45mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Note : 1. 10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use. 2. The 6600mAh(9 Cells) battery will extend out about 1 inch from the bottom of the laptop, bigger size but lasting longer.
The 10.8V 4400mAh(6 cells) Asus X53SV-SX111V laptop battery is made of high-quality lithium-ion battery cells, which has been tested to be brand new and totally compatible with the original manufacturer specifications, meets or even exceeds the original battery performance. With high-quality battery cells and materials, your laptop will run longer and more secure. Moreover, this battery has no "memory effect" and you don’t need to discharge before each charge. It is more convenient for you to use our replacement Asus X53SV-SX111V batteries.