High Quality Replacement Battery for Asus P2430UA-WO1113T (56Wh, 6 cells)
replacement Asus P2430UA-WO1113T battery
This battery is not compatible with the battery voltage 14.8V and 14.8V.
    Specification
  • SKULPD949
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage10.8V
  • Capacity56Wh
  • Number of Cells6 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size*mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
High Quality Replacement Battery for Asus P2430UA-WO1113T (37Wh, 4 cells)
This battery is not compatible with the battery voltage 10.8V and 11.1V.
    Specification
  • SKULPD1782
  • Voltage14.4V
  • Capacity37Wh
  • Number of Cells4 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size*mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Note :1. 10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use. 2.14.4V and 14.8V are compatible, they are in common use. 2. Before placing an order please check your old battery's voltage at first.
The 10.8V 56Wh(6 cells) Asus P2430UA-WO1113T laptop battery is made of high-quality lithium-ion battery cells, which has been tested to be brand new and totally compatible with the original manufacturer specifications, meets or even exceeds the original battery performance. With high-quality battery cells and materials, your laptop will run longer and more secure. Moreover, this battery has no "memory effect" and you don’t need to discharge before each charge. It is more convenient for you to use our replacement Asus P2430UA-WO1113T batteries.