High Quality Replacement Battery for Samsung SM-A042F/DS (5000mAh, 1 cells)
replacement Samsung SM-A042F/DS battery
    Specification
  • SKULPD12335
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage3.85V
  • Capacity5000mAh
  • Number of Cells1 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size*mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Note : 3.8V and 4.2V are compatible, they are in common use.
The 3.85V 5000mAh(1 cells) Samsung SM-A042F/DS battery is made of high-quality lithium-ion battery cells, which has been tested to be brand new and totally compatible with the original manufacturer specifications, meets or even exceeds the original battery performance. With high-quality battery cells and materials, your equipment will run longer and more secure. Moreover, this battery has no "memory effect" and you don’t need to discharge before each charge. It is more convenient for you to use our replacement Samsung SM-A042F/DS batteries.